Nadmiar lub niedobór jodu

Kiedy zapytać ludzi, jakie związki chemiczne lub pierwiastki są niezbędne do życia, to większość wymieni wodę i tlen, niektórzy dodadzą węgiel, witaminy, enzymy, hormony. O znaczeniu pierwiastków wiemy mało. Tymczasem jest wiele pierwiastków, wydawałoby się nieistotnych, bez których funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe. Te pierwiastki to makroelementy i mikroelementy, a te nazwy już coś niektórym ludziom powiedzą. Znaczenie tych pierwiastków jest duże, ponieważ wchodzą w skład wielu substancji chemicznych biorących udział w procesach życiowych organizmu. Ilość tych pierwiastków, ich poziom w organizmie musi utrzymywać się na określonym poziomie, w pewnych granicach. Odstępstwo w dowolną stronę jest niewskazane.

Tak jest na przykład z jodem, którego niedobór lub nadmiar jest groźny. Niedobór jodu grozi niedoczynnością tarczycy, trudnościami z donoszeniem ciąży, a w młodym wieku grozi niedorozwojem fizycznym oraz intelektualnym. Niedoczynność tarczycy powoduje przyrost masy ciała.

Nadmiar jodu to nadczynność tarczycy, spadek masy ciała na skutek przyspieszonej przemiany materii, niewskazany w ciąży i u matki karmiącej, ponieważ zagraża uszkodzeniem tarczycy u dziecka. Nadmiar jodu może wystąpić na skutek niekontrolowanej suplementacji w przypadku stwierdzonego niedoboru. Uzupełnianie poziomu jodu musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Czytaj – http://www.sciany.wroclaw.pl/jod-w-organizmie/

(73 razy)